24 Ağustos 2016 Çarşamba

Hava: Güneşli, Şarkılar: DepresifGüneşin, denizin, kumun bolca, eğlencenin ise dorukta olduğu günlerin zamanı olan yaz aylarından bahsederken kötü, negatif, karamsar ruh haline sokan şarkılar gelmez aklımıza zaten. Normali bu olmuştur hep. Yaz ayları eğlence, kahkaha, güzel ve pozitif vakit geçirilen aylardır. Kışın battaniye altında, belki şömine eşliğinde, yağmur damlalarının dekore ettiği pencere kenarında otururken ve soğuktan donarken dinlenilen şarkılar ise yaz aylarında dinlediğimiz melodilerden farklıdır. Daha sakin, daha kendimizle ve düşüncelerimizle başbaşa kaldığımız zamanlardır kış ayları. Soğuk hava, soğuk hisleri barındırır. En azından bende öyle, çoğunluğun da aynı fikirde olduğuna eminim. Dinlenilen müzikler de yaşanılan ruh haliyle paralel gider. Yazın majör notaların hakim olduğu ruh halimiz havalar soğurken değişen ruh halimizle yerini daha çok minör notalara bırakır. Yani daha sakin, daha hüzünlü melodilerden bahsediyorum.


Başlığa bakıp içiniz kararmasın öyle çok da modunuzu düşüren şarkılar paylaşmayacağım. Ama demin bahsetmiş olduğum gibi yaz aylarıyla özdeşleşmiş eğlenceli "eller havaya"lı club şarkıları da beklemeyin.

Playlist'deki şarkıları belirli bir sıraya koymadım. Bu aralar en çok dinlediğim şarkılar sadece.

Öncelikle Suicide Squad film müzikleriyle başlamak istiyorum. Hani kızlarımızın taklit ettiği, erkeklerin ölüp bittiği şu makyajlı kadın karakterin olduğu film... tamam tamam dalga geçmeyeceğim çizgi roman kültürü olmayanlarla. Arkadaşlar film incelemesi yapmıyorum ama hard core bir çizgi roman okur/sever, özllikle de DC Comics hastası olduğum için Suicide Squad'ı beğendim. Oldukça geç izledim çünkü herkes hakkında bir fikir sahibi olunca izleyesim kaçıyor filmi. Ama gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki gayet beğendim. Yerli yerinde olmuş herşey, karakterler falan. Harley Quinn çok ses getirdi, güzel yansıtılmamış olabilir diye korkuyordum o korkum da boşa çıktı. Margot Robbie güzel canlandırmış. Soundtrack'i yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık bir ay önce çıktı filmin ve ne yalan söyleyeyim filmden daha çok merak ettim, sabırsızca dinledim ve filmin de az çok ne havada olacağını kestirmiş oldum. Şarkılar filmin havasına göre seçildiği/yapıldığı için hafif karamsarlık hakim. Soundtrack'te film sahneleriyle, hikaye örgüsü ve karakter ilişkileriyle de bağdaştırarak özellikle dikkatimi çeken ve çok fazla dinlediğim birkaç şarkıyla listeme başlıyorum..

Sucker For Pain - Lil Wayne, Wiz Khalifa, Imagine Dragons, Logic, Ty Dolla $ign, X Ambassadors

Hip-hop/rap sevdamı yazılarımı okuyanlar veya müzik geçmişimi bilenler anımsayacaktır. Bu şarkı ekstra özel oldu benim için bu yüzden. Camiaya yeni giriş yapıp kulağımın pasını alan, kalbimin yağlarını eriten güzel ses Ty Dolla, yine çok eski olmayan müthiş yetenek Logic ve diğerleri.. kadro akıyor kısacası. Herkes filmdeki dışlanmış, suçlu ama aynı zamanda da bir bakımdan"anti-kahraman"larla kendini özdeşleştirircesine ona uygun sözler yazmış ve ben de anti kahraman hikaye örgülerini her zaman tercih eden birisi olduğum için inanılmaz beğendim ve kendimden birşeyler bulabildim şarkıda.

Kehlani - Gangsta

Kehlani R&B piyasasına yine yeni giren ama büyük giren bir ses oldu. Benim şahsen hasret kaldığım 90'lar sonu- 2000'ler başı R&B-pop sound'unu 2016'da yapmaya karar vermiş yegane isimlerden kendisi. The Weeknd'in kadın versiyonu denmiş hatta kendisi için. O kadar etki yaratmamış olsa da iyi ki çıktı dediğim bir ses ve kız. Tarzı da sesi de gerçekten mükemmel. Film için özel yapmış olduğu bu şarkıda da Harley Quinn ve Joker karakterinin meşhur abusive/dysfuncitonal ilişkisinin hikayesini anlatıyor kendine uyarlayarak. Benim özel olarak ilgimi çeken bir psikolojik faktördür bu tarz insanlar ve ilişkiler. Kendimin de çok iddialı olmasa da bu kategoride incelenebilen bir karakter olduğumu düşünüyorum ama zaten hangimiz "normal"iz ki artık bu hayatta/devirde. Tabii Harley-Joker ilişkisi tamamen ekstrem, bambaşka boyutta bir ilişki. Tamamen şiddet ve psikolojik baskı üzerine kurulmuş. Kehlani şarkıda bu tarz bir ilişkiye göz kırpıyor filmdeki kadar iddiali olmasa da. Soundtrack'te favorim kesinlikle.

Twenty One Pliots - Heathens 

Yine "Sucka For Love" tadında, outcast yani toplumdan dışlanmış karakterlerin hikayesini anlatan bir şarkı daha. "you don't know half of the abuse" yani ("yapılan suistimalin yarısını bile bilmiyorsun-anlatsam da anlayamazsın" denmeye çalışılıyor) sözü de şarkının en can alıcı sözlerinden biri şüphesiz ki; filmde suçluların toplumdan ne derece dışlandığı gösterilirken işlenilen suçlar, karakterlerin bu şekle gelip "kötü" olana kadar başlarından neler geçtiğinden de bahsediliyor ki olaya siyah/beyaz olarak bakmayalım, kötünün altındaki sebebi ve içindeki iyiyi de görebilelim diye.


Suicide Squad albümünden çıkıp normal şarkılara geçiş yaparak playlist'e devam ediyorum..Ariana Grande - Leave Me Lonely (feat. Macy Gray)

Ariana'nın son albümünde kötü şarkı zaten yok diyebilirim ama bu aralar en çok dinlediğim şarkılardan birisi bu mükemmel ballad. Grande'nin yorumu güzel ama R&B efsanesi, yılların vokali Gray de şarkıyı şarkı yapan en önemli faktör.

Meraklısına bu da şarkının Grande tarafından gerçekleştirilen canlı performansı: https://www.youtube.com/watch?v=B9kDbQH4Y_k

Ariana Grande - Touch It

Yine Ariana ve yine muazzam vokal tabii ki. Orta tempolu şarkıda da paylaştığım diğer parçalar gibi yine hafif depresif, hafif karamsar ve vokalin serzenişte olduğu bir hava mevcut ve yine biraz sorunlu ilişkiler hakim.

Meraklısına bu da şarkının akustik versiyonu:
https://www.youtube.com/watch?v=VY3BcTDQltg

Zayn - Wrong (feat. Kehlani)

Sorunlu karakterler, sorunlu ilişkiden dertli vokaller ve yapılan serzenişler mi diyordum.. Tam şarkısı geldi. One Direction'dan ayrıldıktan sonra gerçekten müzik yapabildiğini kanıtlamış genç arkadaşımız Zayn Malik, demin öve öve bitiremediğim (ve söylenen her övgüyü hakeden) Kehlani'yle bir araya gelmiş ve kurmaya çalışıp kuramadıkları, şarkını isminden de anlaşılacağı gibi "Yanlış" bir ilişkiden bahsediyorlar. Vokaller akıyor tabii. Mükemmel şarkının havası, modu, melodisi, sözleri. Buyrun afiyetle dinleyin.

The Weeknd - Dark Times (feat. Ed Sheeran)

The Weeknd şarkısıysa zaten baştan karamsarlığa kendinizi hazırlamayı öğrenmiş olmanız lazım. Adamın tarzı bu ve zaten bu yüzden bu kadar seviyoruz. Yine en az kendi kadar yetenekli müzisyen Sheeran'la beraber günah çıkarırcasına bir parça yapmışlar, ellerine sağlık çok da güzel olmuş. Geçmişlerinde yaşadıkları "karanlık zamanlar"ı anımsıyorlar. Çok da üzerine konuşmaya gerek yok, iyi dinlemeler.

Majid Al Maskati - Summers Over (Interlude)

Şarkı aslında Drake'e ait, Drake'in albümü "Views"da bulunuyor ama şarkıyı yazan ve söyleyen isim Majid Jordan'dan tanıdığımız R&B-pop'un bize en yeni hediyelerinden olan Majid Al Maskati olduğu ve Drake'in şarkıya pek de katkısı olmadığı için ben şarkıyı Majid arkadaşımıza yazdım sizler için de sorun olmaz ise. İsmi de manidar oldu hafif karamsar playlist'imde bulunmasına. Interlude olduğu için kısa bir parça ama sözleri ve Majid'in vokali her zamanki gibi muazzam. E yaz da yavaştan sona ererken dinlemenin tam vakti derim.


Rihanna - Desperado

"benim için buralarda artık tutunacak bir şey kalmadı, aldım başımı gidiyorum ama yalnız da olmak istemiyorum. geliyor musun benimle?" diyor Rihanna. Yaşadığı ortamı terk etme, bir kaçış havası hakim. İspanyolca'da "cinayetten aranan kişi" anlamına geliyor zaten şarkıya ismini veren "Desperado" kelimesi. Yani kendinden, hayatından kaçma temalı bir parça. Haliyle yine karamsarlık ve boşvermişlik hakim. ANTI albümü Riri'den en iyi albümdür bence bu zamana kadar yaptığı. Albümdeki genel havada belli bir tema hakim olmamakla beraber her şarkının içinde kendine has, mükemmel bir hissiyatı var. Desperado da albümdeki favori parçalarımdan. Sözler çok alakalı olmasa da şarkıyı dinlerken Antonio Banderas'ın başrolünde olduğu meşhur Desperado filmi de gözümün önüne gelmiyor değil açıkçası..


G-Eazy - Everything Will Be Okay (feat. Kehlani)

Gerçek adıyla Gerard, Los Angeles'lı bir rapçi. Piyasaya ani ve etkili girişi kitleleri ve listeleri oldukça etkiledi. "When Its Dark Out" isimli albümünün en sevdiğim şarkısı yine bir Kehlani düeti. Şarkıda G-Eazy hayatıyla ilgili özel şeyler anlatıyor; annesi ve kardeşiyle olan ilişkisinden kesitler, hayatındaki değişiklikler ve pişmanlıklarını döküyor ortaya. Nakaratta da Kehlani girerek "herşey iyi olacak" diyor. Anlatmama çok da gerek yok açıp dinleyin direk sözlerine de kulak asarak, süper şarkı yapmışlar. Hikayesi olan şarkılar her zaman tercihimdir.


Yazının başında söylemiş olduğum gibi çok da içinizi karartacak parçalar değiller ama modunuzu da yükseltmezler. Hele yaz aylarında çoğunluğun tercih edeceği havada hiç değiller ama okuyanlardan birilerinin mutlaka hoşuna gidecektir diyerek paylaşmaya karar verdim sizlerle.

İyi dinlemeler!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder