22 Eylül 2016 Perşembe

Kalite KontrolSonbaharla beraber son günlerde yepyeni parçalar gelmeye başladı teker teker değişik isimlerden. Çok güncel parça seven birisi olmasam da müzik piyasası geçtiğimiz senelere göre daha mı güzel şarkılar vermeye başladı bize diye düşünüyorum..

Şu son birkaç haftada/günde taze gelen parçaları dinledim, başlığın adı üstünde "kalite kontrol" tadında mini bi inceleme yaptım. 

Buyrunuz.

Zara Larsson- "Ain't My Fault"

İsveçli kızımızı çoğunuz Euro2016'nın meşhuuur intro şarkısında duydunuz geçtiğimiz aylarda defalarca. Tabi merak edip şarkıyı açıp kaçınız dinledi bilemem ama David Guetta imzalı parçadaki tazecik, güzel ses kızımıza ait. Piyasaya bir giriş yaptı ki sormayın. Ses rengini çok sevdim, albüm çıkarsa da parçaları sömürerek dinlesem diye bekliyorum. Christina Aguilera ekolünden giden her genç kızın bunu vokal tekniğine bir şekilde yansıttığını açıkça görebiliyoruz, gurur verici. Zara'nın yeni single'ı "Ain't My Fault" çok hoşuma gitti. Non-stop dinliyorum. Güzel ses rengi, güçlü oktav ve bolca ad-lib varsa, beğenmemem imkansız. 
Tam da geçtiğimiz günlerde artık Abel yeni birşeyler yapsa diye düşünürken bu sabah taze taze patlattı bombayı. Yeni albüm, yeni sound, yeni imaj. Meşhur Jean-Michel Basquiat saçını da kesmiş "Starboy"umuz. Daft Punk'ın elinden çıkma yeni single'ı beğendim ama bayılmadım. Dinledikçe yerleşir gibi duruyor gerçi. Albümün nasıl bir havada olacağına dair çok bir ipucu da alamadım açıkçası ama Abel'i Abel yapan o karanlık, depresif hava gitmiş tamamen. Kendisi de bunu belirtiyordu son zamanlarda zaten ve şunu da eklemeyeliyim; demiş ki "Bu albüm bu zamana kadar yaptığım en iyi şey oldu". Bekliyoruz Abel Bey, bakalım bize yine ne harikalar sunacaksın.. Ne yaparsan beğeneceğim nasıl olsa. 


Dua Lipa- "Blow Your Mind"

Dua Lipa'yı ilk kez "Hotter Than Hell" parçasıyla tanıdım ve ses rengi çok hoşuma gitti. Yazıya girişte söylediğim gibi müziğe yeni katılan isimlerde değişik birşey var uzun zamandır olmayan. Adlandıramıyorum ama son 2-3 senedir kalitesizliğin dibine vuran pop'a yeni bir soluk geldiğine inanıyorum. Farkındaysanız hepsi de gencecik isimler. Yeni jenerasyon piyasaya el attı ve güzel de işler yapıyorlar yaşıtlarım. Dua'nın yeni single'ını çok beğendim, tavrı da hoşuma gidiyor kızın. Yolu açık olsun. 

Lady Gaga- "Perfect Illusion"

Gaga'yı çıktığından beri çok severek dinlediğimi söyleyemeyeceğim. Pek haz etmiyorum kendisinden ama ses de var allah için kadında. Yaptığı o ilk çıkışı bir daha yakalayamadığı ise gözle görülebilen bir gerçek. Yeni parça çıkardığını görünce tabii ki merak ettim, dinledim. Öyle çok etkilendim diyemem ama bütün albüm bu şekildeyse boş vakitlerde arka fonda dönen, yormayan bir pop sound'u bizi bekliyor gibi. Ha bu arada şarkıdaki vokaller her zamanki gibi güzel olmuş; işin teknik kısmına laf yok.

Meghan Trainor- "Better (feat. Yo Gotti)"

Albüm ilk çıktığında dinlerken hiç sarmamıştı ama yeni çıkan videosuyla beraber tekrar dinleyince hoşuma gitti parça. Meghan'ın ne tipinde ne sesinde ne tavrında hiçbir özellik göremiyorum, çıktığından beri neden ünlü oldu pek anlayabilmiş değilim çünkü star ışığına sahip olmayan insanların kamera-sahne önüne çıkmaması gerektiğini savunmuşumdur her zaman. Ama şarkıları kendini dinletiyor tabii bunu da inkar edemem. Uzun lafın kısası; şarkıyı beğendim. Bu arada "No"daki geç 90'lar sonu-2000'ler başı sound'unu yapsa hep keşke. O eski-okul sound'u günümüze taşımaya çalışan birkaç isimden biri oldu kendisi bu sene, güzel hareketti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder